×
دلیل خرد شدن و شکنندگی موها چیست

دلیل خرد شدن و شکنندگی موها چیست

دلیل خرد شدن و شکنندگی موها چیست

خشکی و شکنندگی موها عاملی است که نه تنها بر زیبایی ظاهری تأثیر می‌گذارد، بلکه نشانه‌ای از مشکلات و عدم سلامت درونی است. موهای شکننده رشد سالم و کافی نداشته و تأثیر غیر مستقیم و منفی در اعتماد به نفس شخص خواهد داشت. به طور معمول روزانه 50 تا 100 تار مو در فاز ریزش قرار گرفته و از سر جدا می‌شوند. اگر به هر دلیلی پیاز مو ضعیف شود، با کوچک‌ترین کشش یا فشاری از فولیکول مو جدا شده و دچار ریزش می‌شود. این ریزش می‌تواند رشد سالم و یکنواخت موها را دچار اختلال کند.

بعضی مواقع در شکنندگی مو، ریشه موها درگیر نشده و فقط ساقه موها آسیب می‌بیند و خرد می‌شود. بیماری‌هایی مثل کم خونی، کم کاری یا پرکاری تیروئید، مصرف بی‌رویه ژل موهای شیمیایی، استفاده از اتو یا سشوار با حرارت بسیار بالا از جمله عواملی هستند که در طولانی مدت می‌توانند باعث خرد شدن و شکنندگی موها شوند. این حالت شکنندگی در افرادی که از برس و شانه‌های فلزی استفاده می‌کنند و یا خیلی محکم موها را شانه زده یا با کش‌های پلاستیکی محکم موها را می‌بندند نیز بسیار شایع است. رژیم غذایی و کمبود ویتامین‌ها نیز در زیبایی و یا شکنندگی موها نقش بسیار مهم و اساسی را ایفا می‌کند.

شکنندگی و ضعیف شدن تار موها یا ریزش بیش از حد و ناگهانی آنها معمولاً می‌تواند نشانه‌ای بیرونی از یک مشکل جدی درونی باشد. این وضعیت معمولاً اولین نشانه و هشدار است که مشکلی داخلی وجود دارد و بهتر است که با پزشک مشورت شود

دلیل خرد شدن و شکنندگی موها چیست

برای درمان شکنندگی مو می توانید از راه های زیر استفاده کنید.

۱- موهایتان را کوتاه کنید. هنگامی که موهای آسیب دیده ی خود را کوتاه می کنید، به سرعت میزان موهای آسیب دیده و شکسته شده را کاهش می دهید.

۲- استفاده از گیاه هاماملیس. این گیاه به خوبی می تواند موهایتان را درمان کند. برای این منظور، یک تکه پنبه را درون عصاره ی این گیاه خیس کنید و بر روی پوست سر خود و بخش های داخلی موهایتان بمالید. این گیاه چربی مو را از بین برده و رطوبت موها را افزایش می دهد. در مرحله یی بعد موهایتان را با آب سرد بشوئید و با حوله خشک کنید. به هیچ عنوان از سشوار استفاده نکنید.

۳- درمان با نرم کننده های گیاهی. هفته ای یکبار موهایتان را روغن زیتون، روغن آووکادو و یا روغن جوجویا، به خوبی ماساژ دهید. این روغن ها درمان کننده ی بسیار عالی برای موهای شکستته شده و آسیب دیده هستند.

۴- از سشوار، اتوی مو، فر کننده ی مو و صاف کننده ی مو که همگی باعث آسیب به موهایتان می شوند، به شدت بپرهیزید.

۵- تا جایی که امکان دارد، از رنگ کردن موهایتان خودداری کنید و یا تعداد آن را کاهش دهید و یا از رنگهای گیاهی و طبیعی استفاده کنید. تا جایی که امکان دارد، از اکسیدان و مواد شیمیایی دیگر استفاده نکنید.

 

دلیل خرد شدن و شکنندگی موها چیست

۶- اگر موهای خود را دم اسبی می بندید، آنها را به شدت نکشید. زیرا این امر باعث کشیدگی مو و کنده شدن و کم پشت شدن مو در قسمت پیشانی می شود.

۷- از شامپوهای مرطوب کننده هفته ای یکبار استفاده کنید تا رطوبت را به موهای شما باز گرداند.

۸- هر روز مایعات بسیار زیادی مصرف کنید. مخصوصا آب که بسیار مفید است. در تابستان، حتما روزی ۸ لیوان آب بنوشید. زیرا خشکی هوا، ریزش مو را افزایش می دهد.

۹- در برنامه ی غذایی خود، مواد غذایی حاوی پروتئین، چربی و کربوهیدرات مصرف کنید. همچنین مواد غذایی شامل کلسیم و ویتامین C, A , E حتما داشته باشید.

۱۰- استفاده از سبزیجات سبز رنگ و تازه مانند کاهو، اسفناج، کلم بروکلین را حتما داشته باشید.

۱۱- استفاده از جوانه های تازه گندم، عدس، ماش و جو در وعده های غذایی. به عنوان مثال در سالاد به همراه روغن زیتون

۱۲- بعضی از دلایل ریزش و نازکی مو، به دلیل کمبود آهن می باشد. با مصرف گوشت قرمز و تخم مرغ می توانید کمبود این مواد را جبران کنید. سعی کنید اگر می خواهید از قرص آهن استفاده کنید، از مکمل آهن و اسید فولیک استفاده کنید.

۱۳- خوردن گردو، بادام و دیگر آجیل ها به دلیل داشتن بیوتن و ویتامین B7 برای ساختن و ترمیم مو بسیار حائز اهمیت است.

دلیل خرد شدن و شکنندگی موها چیست

درمان با گیاه هامامليس

می‌توانید با استفاده از هامامليس که یک گیاه قابض است، موهای شکننده‌تان را درمان کنیدیک تکه پنبه را در عصاره‌یهامامليس خیس کنید و روی پوست سر، خط موی پیشانی و بخش داخلی مویتان بمالیداینکار، چربی را از بین برده و به مویتان این امکان را می‌دهد که رطوبت را بهتر جذب کندسپس موهایتان را با آب سرد بشویید و با حوله خشکش کنید.از سشوار استفاده نکنید و یک اسپری نرم کننده‌ی مو روی انتهای موهایتان بزنید.

دلیل خرد شدن و شکنندگی موها چیست

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *