عوارض صاف کردن مو

عوارض صاف کردن مو

عوارض صاف کردن مو

هر کسی دوست دارد آبشاری از موهای صاف و لخت داشته باشد! اما اگر از آن دست آدم‌هایی هستید که روی موهای‌تان حساسیت زیادی دارید و در واقع هیچ وقتی هم برای مراقبت از موهای‌تان ندارید، صاف کردن مانند غول چراغ جادو شما را به آرزوی تان خواهد رساند! شما می‌توانید این روش را قبل از رویدادها و میهمانی‌های مهم انجام دهید و از موهایی زیبا و براق لذت ببرید. اما دست نگه دارید! مطمئنا، این روش آرایش موها ظاهری زیبا و جذاب به شما می‌دهد. با این حال، باید بدانید که عوارض صاف کردن مو چه به شکل دائم و چه موقتی برای موهای شما زیاد است. پس در ادامه با ما همراه باشید تا ۱۱ مهمترین خطر صاف کردن مو را بدانید.

عوارض صاف کردن مو

اگر شما قبلا تحت درمان صاف کردن مو قرار گرفته‌اید، وقت آن رسیده که این موضوع را مجددا بررسی کنید. اما اگر بار اول است که می‌خواهید دست به این کار بزنید، کمی صبر کنید و عوارض جانبی آن را در نظر بگیرید. من مطمئن هستم که در پایان این مقاله از ما تشکر خواهید کرد! بنابراین، کمی بنشینید و ریلکس کنید! ما در کل این فرایند همراه شما خواهیم بود!

کراتین تراپی و صاف کردن برزیلی، روش‌هایی برای صاف کردن مو هستند که با شکستن پیوندهای خاصی در موهای شما و بعد کنار هم گذاشتن آن‌ها در یک الگوی جدید انجام می‌شوند.

فرآیند سالن‌ها به این ترتیب است: اولین مرحله شستن موها با یک شامپوی پاک‌کننده‌ی عمیق است. سپس یک محلول صاف‌کننده‌ روی موهای‌تان اعمال می‌شود. موها با سشوار خشک و بعد در دمای بالا اتو می‌شوند. این ماده یک لایه‌ی ضد آب روی تارهای مو ایجاد می‌کند و به این ترتیب سبب می‌شود که موها به مدت سه تا شش ماه به همین حالت بمانند.

عوارض صاف کردن مو

کراتین تراپی موها ممکن است نتایج مطلوبی را به ارمغان بیاورند، اما دارای عوارض جانبی و مضراتی هم است.

۱. ریزش موی مزمن
ریزش مو می‌تواند زیبایی شما را تحت تاثیر قرار دهد یا ندهد، اما باید این موضوع را فراتر از از جنبه‌ی زیبایی شناختی آن در نظر بگیرید. گذشته از همه‌ی این‌ها، این می‌تواند نشانه‌ای از بدتر شدن اوضاع سلامتی باشد.

ریزش مو شایع‌ترین عوارض صاف کردن مو است. استفاده‌ی بیش از حد از مواد شیمیایی مضر و حرارت باعث می‌شود فولیکول‌های مو ضعیف شده و در قسمت ریشه‌ها جدا شوند و به این ترتیب ریزش مو رخ می‌دهد. با گذشت چند ماه، تارهای مو نیز قدرت طبیعی خود را از دست می‌دهند و کم کم دچار شکستگی می‌شوند.

عوارض صاف کردن مو

۲. سرگیجه، آبریزش چشم‌ها و راش پوستی
مواد شیمیایی خشنی که در روش‌های صاف کردن مو استفاده می‌شوند می‌توانند تهوع و سرگیجه ایجاد کنند. شما ممکن است احساس سوزش در نزدیکی چشم و خارش در حنجره‌تان احساس کنید اما پوست کف سر و مو نیز تحت تاثیر این مواد قرار می‌گیرند.

پوست حساس‌ترین ارگان بدن شماست و بیش از هر قسمت دیگری در معرض آسیب قرار دارد. از آن‌جایی که قرار است این مواد شیمیایی به هیچ وجه با چیزی جز موها در تماس نباشند، تماس تصادفی با پوست می‌تواند باعث ایجاد راش روی پوست، صورت و گردن شود. مواد صافی مو همچنین از ترکیباتی به نام فرمالدهید استفاده می‌کنند که لایه‌ی اپیدرم پوست را زبر، قرمز و دچار خارش می‌کند.

به این ترتیب می‌بینید که زیبایی همراه با یک کیف پر و پیمان سراغ‌تان می‌آید!

عوارض صاف کردن مو

۳. به بافت طبیعی مو آسیب می‌رساند
وقتی ما کوچک بودیم، موهای‌مان را دوست داشتیم، صرف نظر از بافتی که داشت. اما در حین این‌که بزرگ شدیم، با انجام روش‌های مضر آسیب زیادی به بافت موها وارد کردیم.

در روش‌های صافی مو، اسیدهای آمینه و پیوندهای دی سولفید در تارهای موها شکسته و دوباره پیوند می‌خورند، و به طور موقت ساختار جدیدی می‌گیرند. بنابراین، بافت طبیعی موهای شما از بین می‌رود.

عوارض صاف کردن مو

۴. موها به شدت خشک می‌شوند
برای صاف کردن موها با استفاده از کراتین، در طول چند ماه بعد از انجام درمان، کنترل کردن موهای فرفری و وحشی‌تان آسان خواهد بود. اما پس از چند بار شستشو، ممکن است موها به شدت خشک شوند. سمومی که ساختار تارهای مو را تغییر می‌دهند از ریشه به نوک آن‌ها را نیز آسیب وارد می‌کنند. یکی دیگر از دلایل خشکی، جذب مواد شیمیایی به پوست کف سر است که سبب می‌شود این ناحیه پوسته پوسته شود. رسوبات سمی که روی تارهای مو باقی می‌مانند هم باعث شکننده شدن آن‌ها می‌شوند. بنابراین، ضروری است که برای جلوگیری از خشکی بیش‌تر، موها را به طور مرتب روغن‌کاری کنید.

عوارض صاف کردن مو

۵. تارهای مو دچار موخوره می‌شوند
لحظه‌ای که شما یک موخوره کشف می‌کنید، می‌دانید یک ارتش کامل از موخوره لا به لای موهای‌تان قرار دارد! و خلاص شدن از شر آن‌ها (بدون کوتاه کردن موها) می‌تواند از چند هفته تا چند ماه طول بکشد. قرار دادن موها در برابر گرما و حرارت بالا در طی انجام درمان صافی مو می‌تواند باعث موخوره شود. این درمان‌های شیمیایی رطوبت طبیعی تارهای مو را جذب می‌کنند، و به این ترتیب باعث موخوره می‌شوند. موخوره نه تنها به تارهای مو آسیب وارد می‌کند، بلکه سبب ضعیف شدن فولیکول موها نیز می‌شود.

عوارض صاف کردن مو

۶. موجب بروز شوره‌ی سر می‌شود
شوره‌ی سر، بدون شک، یکی از بدترین مشکلات مو است. این مشکل در واقع پوست کف سر را به طرز بدی تحت تاثیر قرار می‌دهد. در واقع، شوره‌ی سر می‌تواند مقدمه‌ای بر مشکلات مختلف دیگر باشد از جمله التهاب پوست کف سر.

مواد شیمیایی مورد استفاده در درمان‌های صافی مو روی پوست کف سر رسوب می‌کنند و جمع می‌شوند. این رسوبات به عنوان یک کاتالیزور در تولید پوسته و شوره‌ی سر عمل می‌کنند و باعث خارش، ریزش مو و چرب شدن تارهای مو می‌شود.

عوارض صاف کردن مو

۷. سبب چرب شدن موها می‌شود
تصور کنید یک روز در میان با موهای چرب و بد بو از خواب بیدار شوید. استفاده‌ی بیش از حد از لوسیون‌ها و سرم‌های مو برای حفظ نرمی موها باعث چرب شدن سرتان می‌شود. مصرف سرم و کرم‌ها اغلب برای محافظت از موها در برابر آسیب توصیه می‌شود، اما استفاده از آن‌ها اغلب ممکن است موثر نباشد. استفاده‌ی مکرر از سرم‌ها می‌تواند موهای شما را به شدت چرب کند. چرب بودن موها به طور دائمی می‌تواند منجر به شوره‌ی سر و سایر مشکلات مو شود.

عوارض صاف کردن مو

۸. حجم موها را کم می‌کند
ممکن است فکر کنید که با سر زدن به اسپا به طور منظم، به موهای‌تان رسیدگی می‌کنید. اما، در واقع، آن‌ها را در معرض مواد شیمیایی مختلف قرار می‌دهید! در درمان صافی موها، تراکم موهای شما ممکن است به علت شکستگی و نازک شدن ناشی از دمای بالای اتو کاهش بیابد. این روند می‌تواند به ریزش مو، موخوره شدن، و تغییر رنگ موها منجر شود.

عوارض صاف کردن مو

۹. رنگ موها را تغییر می‌دهد
تغییر رنگ مو یک عارضه‌ی جدی است که ممکن است بلافاصله متوجه آن نشوید. استفاده از سرم‌ها در طول فرایند صاف کردن موها، و سپس شامپوهای قوی دارای مواد شیمیایی که توصیه می‌شود بعد از کراتین درمانی استفاده کنید، باعث سفید شدن زودرس موها می‌شود.

عوارض صاف کردن مو

۱۰. خطراتی برای سلامتی دارد
زیبایی همیشه مشکلاتی به همراه خود دارد و مشکلات سلامتی یکی از آن‌هاست. مواد شیمیایی مورد استفاده در کراتین درمانی موها می‌توانند مشکلات ریه و برخی اختلالات پوستی را ایجاد کنند. استنشاق این مواد شیمیایی می‌تواند به دشواری در تنفس و سایر مشکلات تنفسی منجر شود.

افرادی که دارای پوست حساس هستند، باید هنگام صاف کردن مو دقت زیادی به خرج بدهند زیرا این مواد شیمیایی باعث خارش، قرمزی و پدیدار شدن جوش و دمل می‌شوند.

عوارض صاف کردن مو

۱۱. سبب بروز استرس می‌شود
بیایید واقع‌بین باشیم – صاف کردن مو نیاز به تعهد زیادی دارد. کلی تلاش باید به خرج بدهید تا موها همیشه نرم باشند و زیبا و صاف بمانند. استرس ناشی از برنامه‌ی مراقبتی که برای موها دارید ممکن است شما را تحت فشار قرار بدهد. از سویی دیگر پول زیادی را هم باید صرف خرید سرم و شامپو و محصولات مراقبتی کنید تا خیال‌تان راحت باشد که موها تغییری نمی‌کنند.

همان‌طور که گفته می‌شود، موهای سالم نشانه‌ای از سلامت کامل است. برای داشتن موهای سالم، شما باید بین درمان‌های طبیعی و مصنوعی مراقبت از مو تعادلی پیدا کنید. همیشه گزینه‌های طبیعی برای درمان موها وجود دارند که می‌توانید آن‌ها را به جای کراتین درمانی استفاده کنید.

عوارض صاف کردن مو

درمان ریزش مو با نسخه های گیاهی هندی ها

درمان ریزش مو با نسخه های گیاهی هندی ها

درمان ریزش مو با نسخه های گیاهی هندی ها

 

 

بهترین راه و ماسک های گیاهی هندی ها برای درمان ریزش موی سر

داشتن موهای زیبا و پرپشت دلیلی بر افزایش جذابیت است. زنان و مردان بسیاری از ریزش مو رنج می برند و به عقیده ی درست آنها این مسئله یکی از تخریب کننده های زیبایی و جوانی است.درمان ریزش مو

درمان ریزش مو

دلایل بسیاری پشت پرده ی ریزش مو و ضعیف شدن تارهای مو وجود دارد که اصلی ترین آنها شامل:شرایط آب و هوایی ، افزایش سن، استرس و اضطراب بالا، مصرف زیاد دخانیات، نداشتن تغذیه مناسب و سالم ، تغییرات و نامنظمی های هورمونی ، وراثت ، استفاده بیش از اندازه از داروهای شیمیایی و دهها دلیل که حتما شمایی که از این مشکل رنج می برید از آنها با خبر هستید.

درمان ریزش مو با نسخه های گیاهی هندی ها

در حدود صدها هزار تارمو روی سر یک فرد بالغ وجود دارد و ریزش روزانه 50 الی 100 تار مو طبیعی است اما زمانی که ریزش مو بیش از این تعداد تار مو باشد دیگر باید به فکر راهی درست برای درمان سریع ریزش مو بود. از آنجایی که هندی ها موهای بسیار زیبا و پرپشتی دارند در این مقاله از مقالات مربوط به ریزش مو در سلامت قصد داریم سری به مطب های سنتی و گیاهی هندوستان بزنیم تا درمانی گیاهی برای متوقف کردن ریزش موی سر بیابیم.

 درمان ریزش مو

راههای درمان ریزش مو و پرپشت شدن موهای ریخته و کم پشت

راه و روش های طب سنتی هندی ها برای درمان سریع ریزش مو:

 بین هوم رمدی های مردم هند چندین راه عالی و کاملا گیاهی برای درمان ریزش مو یافتیم که به شما معرفی خواهیم کرد.

1- برای توقف و درمان قطعی ریزش مو ، موها را با این روغن ها ماساژ دهید:

شاید بگویید این مبحث تکراری است ولی همین نکته ای مهم است که مردم هند اصل اولیه ی تقویت و پرپشتی موهایشان را استفاده از روغن های تقویت کننده موی سر می دانند. به گفته ی متخصصان پوست و مو استفاده از روغن های تقویت کننده مو برای ماساژ می تواند موجب:افزایش گردش خون و خون رسانی به فولیک های مو شود.

قدرت ریشه ی مو را چندین برابر افزایش می دهد و با حرکات نرم انگشتان در دامنه رشد مو، استرس تا حد قابل توجهی در این بخش کاهش می یابد.

توصیه ی هندی ها برای پرپشتی مو و درمان ریزش مو استفاده از روغن های گیاهی :روغن بادام ، روغن زیتون ، روغن کرچک و روغن نارگیل است.

حداقل هفته ای یکبار از این روغن های گیاهی برای تقویت موها استفاده کنید.

2- شنبلیله درمانی برای ریزش موی شدید:

قدیمی های طب سنتی هندوستان تاکیید خاصی برای استفاده از شنبلیله در درمان فوری ریزش موی سر داشته اند. شنبلیله قدرت عالی برای درمان ریزش مو و تقویت موهای ریخته شده دارد. تخم شنبلیله تاثیر سریع خود را در رویش و رشد مجدد موها ثابت کرده است و این به دلیل داشتن پروتئین و اسید نیکوتین است.

درمان ریزش مو با نسخه های گیاهی هندی ها

برای درمان ریزش مو با استفاده از تخم شنبلیله:

یک فنجان تخم شنبلیله را در آب بخیسانید و اجازه دهید تا صبح روز بعد خیس بخورد.

صبح روز بعد تخم شنبیله ها را آسیاب کنید تا خمیری حاصل شود.

خمیر تخم شنبلیله را روی موهایتان بمالید و سعی کنید در قسمت ریشه بیشتر اجرا کنید و موهایتان را با یک کلاه پلاستیکی بپوشانید.

بعد از 40 دقیقه موها را آبکشی کنید.

این دستور درمان طب سنتی ریزش مو را هر روز صبح به مدت یک ماه انجام دهید تا شاهد تغییری شگفت انگیز شوید.

 آب پیاز برای مو

ماسک های گیاهی و خانگی آب پیاز برای درمان ریزش مو

3-درمان ریزش مو و رشد مجدد موهای ریخته با آب پیاز:

طبق مقاله ای که در سال 2002 در مجله ی Dermatology منتشر شد پزشکان و متخصصان پوست و مو نتیجه ای جالب از تاثیر استفاده از آب پیاز برای تقویت مو و درمان ریزش موها اعلام کردند. به گفته ی انها 74 درصد از افرادی که به دلیل ریزش مو تحت درمان با آب پیاز قرار گرفته بودند نتیجه ی مثبت کسب کرده و به طرز قابل توجهی موهایشان مجددا رشد کرده بود.

درمان ریزش مو با نسخه های گیاهی هندی ها

برای استفاده از آب پیاز در درمان ریزش مو کافیست:

آب پیاز را به موهایتان بمالید و اجازه دهید موهایتان به مدت 30 دقیقه دراین حالت باقی بماند. بعداز 30 دقیقه موها را آبکشی کرده و با شامپو بشویید.

نسخه ی گیاهی شماره 2 درمان ریزش مو با آب پیاز:

3 قاشق غذاخوری آب پیاز را با 2 قاشق غذاخوری زل الوئه ورا و یک قاشق غذاخوری روغن نارگیل ترکیب کنید.

این ماسک ضد ریزش مو باید 30 دقیقه روی موهایتان باقی بماند.

موها را آبکشی و شامپو کنید.

 4- برای درمان ریزش مو، موهایتان را آلوئه ورایی کنید:

آلوئه ورا برای مو

روش درمان ریزش مو با ماسک موی طبیعی آلوئه ورا

گیاه آلوئه ورا با داشتن انزیم هایی توانایی رشد و تقویت مستقیم موها را دارد. استفاده منظم از گیاه آلوئه ورا می تواند در درمان خارش و التهابات پوست سر هم مفید باشد.

درمان ریزش مو با نسخه های گیاهی هندی ها

 نسخه اول درمان ریزش مو با آلوئه ورا:

ژل آلوئه ورا را روی موهایتان بمالید و اجازه دهید ساعتی روی موهایتان بماند. سپس موها را با آب ولرم بشویید. این روش را هفته از 4 مرتبه در هفته تکرار کنید.

 نسخه دوم:

به پیشنهاد پزشکان سنتی هندوستان خوردن ناشتا 1 قاشق غذاخوری آب آلوئه ورا موجب افزایش رشد و درمان سریع ریزش موها می شود.

5- ریشه شیرین بیان را برای تقویت و درمان ریزش موها استفاده کنید:

قبل از هرچیز بگویم که هندی ها از ریشه شیرین بیان برای درمان طاسی مو در قدیم استفاده می کردند که همین خود دلیلی برای ثابت کردن تاثیر این گیاه در درمان قطعی ریزش مو است. ریشه شرین بیان خواص mollifying دارد که برای تسکین پوست سر ، درمان خشکی و شوره ی موی سر و ریزش شدید موها مفید است.

 نسخه طب سنتی درمان ریزش موی سر با ریشه شیرین بیان:

1 قاشق غذاخوری ریشه شرین بیان را داخل یک فنجان شیر بریزید. 1/4 قاشق چایخوری زعفران به ان اضافه کنید و به این مواد را کاملا میکس کنید.

خمیر به دست امده را شب روی موهایتان قرار داده و اجازه دهید تا صبح روی موهایتان بماند.

صبح موها را بشویید و کاملا آبکشی کنید.

این روش درمان ریزش مو را 2 بار در هفته انجام دهید تا بعد از 2 ماه ریزش موهایتان کاملا متوقف شود.

 

درمان ریزش مو با نسخه های گیاهی هندی ها

 

رفع دائمی سفیدی موها، صحت ندارد!

رفع دائمی سفیدی موها، صحت ندارد!

پیشگیری از سفیدی مو چرا و چگونه؟

شاید برای شما هم چرایی تنوع رنگ مو در افراد جالب و سوال برانگیز باشد. به گفته متخصصان تنوع رنگ با میزان تراکم مختلف رنگ در ساقه مو و البته وراثت در ارتباط است. میان رنگ‌های مشکی، بلوند و قهوه‌ای، رنگدانه‌ای که برای موهای قرمز ساخته می‌شود، متفاوت از سایر رنگ‌هاست.
از سوی دیگر هر چه موها نازک‌تر باشند، رنگ آنها روشن‌تر و موهای ضخیم‌تر و تیره‌تر به نظر می‌رسد که با افزایش سن نازک و کمرنگ‌تر می‌شوند.موها از هر جنس، رنگ و نوعی که باشند در صورتی که سلول‌های سازنده رنگ آنها بمیرند، رنگ زیبای سفید خودنمایی می‌کند. بنابراین مصرف خوراکی‌ها شاید تا اندازه‌ای بتوانند باعث به تعویق افتادن سفیدی موها شوند، اما نمی‌توانند مانع شوند.

رفع دائمی سفیدی موها، صحت ندارد!

 

عوامل سفیدی مو در عصر دیجیتال

برخلاف گذشته‌ها که موها بر اثر کهولت جسم و عامل ژنتیک خودنمایی می‌کردند، امروزه موها تحت‌تاثیر عوامل مختلفی همچون استرس، اضطراب، بدخوابی، تغذیه نامناسب و خستگی‌های مزمن سریع‌تر در مسیر سفیدی قرار می‌گیرند.جالب است بدانیم در افراد سفیدپوست زیر 20 تا 25 سال و سیاهپوست قبل از 30 سال اگر موها سفید شوند از نظر علمی امری عادی است.

بیماری‌های سفیدکننده مو

برخی بیماری‌ها هستند که باعث از بین رفتن رنگدانه موها می‌شود. مشکلات تیروئیدی، کم خونی و برخی بیماری‌های داخلی در کاهش یا توقف ساخت رنگدانه‌ها موثر هستند.

 

رفع دائمی سفیدی موها، صحت ندارد!

 

بیماری لک و پیس عامل دیگری است که اگر در نقطه‌ای که مو وجود دارد، بروز کند، می‌تواند باعث مرگ سلول‌های رنگی مو و چه بسا ریزش آن شود.

خبرخوش آن است که در صورتی که برخی بیماری‌ها باعث سفیدی زودرس بشوند، در صورت رفع بیماری، می‌توان امیدوار بود که رنگ به موها برمی‌گردند.

رفع دائمی سفیدی موها، صحت ندارد!" src="http://cdn.bartarinha.ir/files/fa/news/1397/11/24/1961634_740.jpg" alt="رفع دائمی سفیدی موها، صحت ندارد!" width="600" height="400" align="" />

رفع دائمی سفیدی موها، صحت ندارد!

 

ادعای رفع سریع سفیدی موها

به گفته کارشناسان، هنوز هیچ تحقیق علمی موفق نشده راهکاری برای بازسازی سلول‌های رنگدانه سازی که مرده‌اند، پیدا و آنها را برای ساختن رنگ تحریک کند.

بنابراین تمام تبلیغاتی که برای بازگرداندن رنگ به موهای سفید و رفع دائمی سفیدی موها وجود دارد، فاقد واقعیت علمی و اعتبار است.

این محصولات که به صورت شامپو، محلول و گاهی خوراکی به فروش می‌رسند و اتفاقا برای جلب اعتماد عمومی علاوه بر تکنیک‌های تبلیغاتی از اعتبار شخصیت‌های مختلف هنری نیز استفاده می‌شود، کارکردی شبیه رنگ موهای رایج را دارند.

رفع دائمی سفیدی موها، صحت ندارد!

به این شکل که محلول یا شامپوی مورد استفاده باعث تیره شدن موهای سفید می‌شود و مصرف‌کننده گمان می‌کند که سفیدی مو رفع شده است. اما موها تا زمانی رنگی هستند که محلول استفاده می‌شود. به محض قطع مصرف، موهای بی رنگ بار دیگر خودنمایی می‌کنند.
​​​​​​​
عوارض مصرف طولانی محصولات سیاه‌کننده مو

از آنجا که تقریبا اغلب ما دوست داریم حتی با افزایش سن، جوان و زیبا به نظر برسیم، احتمالا تمایل به مصرف دایمی این محصولات را جزو برنامه‌های خود قرار دهیم و البته ممکن است گاهی این سوال شکل بگیرد که آیا مصرف مداوم می‌تواند در بروز بیماری‌هایی همچون سرطان پوست و عوارض دیگر تاثیر داشته باشد؟با توجه به این که محصولات مذکور تحت آزمایش‌های بالینی قرار نگرفته اند و اطلاعات دقیقی درباره ترکیبات آنها وجود ندارد، نمی‌توان به‌طور دقیق گفت که استفاده طولانی مدت از این محصولات چه عوارضی ممکن است داشته باشد. در نهایت می‌توان گفت هرگونه ادعایی در رابطه با رفع دائمی موهای سفید تنها بر مبنای دستاوردهای علمی قابل قبول است که تاکنون محققان به چنین فناوری دست نیافته‌اند.

 

رفع دائمی سفیدی موها، صحت ندارد!

 

 

مو‌هایتان را روغن‌کاری کنید

چرا موهای من می‌ریزند؟

چرا موهای من می‌ریزند؟

 

 

آیا این سوال را از خود پرسیده‌اید که چرا موهای شما می‌ریزند؟ بسیاری از خانم از مشکل ریزش مو ناگهانی رنج می‌برند و اکثر این ریزش موها دلیلی دارند که می‌توان به عامل ژنتیک، استرس، رژیم غذایی، دارو و بیماری‌های مشخص اشاره کرد.

 

چرا موهای من می‌ریزند؟

 

مرسوم‌ترین نوع ریزش مو ریزش موی ارثی است که آلوپسی آندروژنیک (Androgenetic alopecia) نام دارد. در اثر ریزش موی ژنتیکی به‌تدریج موی خود را از دست می‌دهید و با افزایش سن ریزش مو افزایش می‌یابد. اما در بعضی از موارد، عوامل دیگری نیز می‌توانند موجب ریزش مو شوند. عوامل غیر ژنتیکی می‌توانند موجب ریزش مو شوند. اکثر ما در طور روز به‌طور عادی 50 تا 10 تار مو از دست می‌دهیم. این ریزش مو کلا باعث کم‌پشتی مو نمی‌شود، چون در همین زمان موی جدیدی نیز روی پوست سر شما شروع به روییدن می‌کند. اما ریزش موی ناگهانی را باید جدی گرفت. به عقیده مایو کلینیک، این ریزش مو زمانی رخ می‌دهد که چرخه رشد مو و از دست دادن مو دچار اختلال می‌شود یا پوست بیرونی مو خراب می‌شود و با بافت‌های هم بند جایگزین می‌شود.

 

اختلال‌های مو همچون آلوپسی آندروژنتیک (کم‌پشتی ارثی یا طاسی) از مرسوم‌ترین دلایل ریزش مو هستند که حدود 80 میلیون نفر از مردم آمریکا، هم زن‌ها و هم مردها، را تحت تاثیر قرار داده‌اند. زنان دارای ریزش موی ارثی باکم پشتی مو در بخش جلویی و مرکز پوست سر مواجه می‌شوند، درحالی‌که ریزش موی ارثی در مردها باعث طاسی در بخش‌هایی از سر می‌شود.

چرا موهای من می‌ریزند؟

اما به‌جز عوامل ژنتیک، عوامل بسیار دیگری نیز می‌توانند موجب ریزش مو شوند که شامل سن، بیماری‌های مشخص همچون دیابت، اختلال‌های تیروئید و لوپوس، دارو یا جراحی، تغذیه نامناسب و استرس هستند. بیماری‌های خود ایمنی همچون ریزش سکه‌ای مو یا آلوپسی آره آتا (Alopecia Areata) باعث ریزش ناگهانی مو می‌شوند. در بیماری آلوپسی آره آتا سیستم ایمنی بدن به موی خود حمله می‌کند. این بیماری خود ایمنی در افراد سالم رخ می‌دهد و باعث لکه‌های گرد بدون مو روی پوست سر و دیگر نقاط بدن می‌شود. می‌توان آلوپسی آره آتا را درمان کرد، بنابراین به پوست‌شناس خود مراجعه کنید.

 

گاهی از اوقات یک مشکل پزشکی اساسی می‌تواند موجب ریزش ناگهانی مو شود. به‌طور تخمینی،30 بیماری من‌جمله بیماری تیروئید، لوپوس، دیابت و کم‌خونی باعث کاهش مو می‌شوند. برای درمان این بیماری‌ها به پزشک خود مراجعه کنید تا مانع ریزش مو شوید.

چرا موهای من می‌ریزند؟

شیمی‌درمانی، پرتودرمانی و جراحی‌های بزرگ می‌توانند موجب ریزش موقتی مو شوند. اگرچه ریزش ناگاهانی موی ناشی از این موارد می‌تواند وحشتناک باشد، اما پس از پایان درمان ریزش مو باید متوقف شود.

 

برای ریزش موی چشمگیر زن‌ها می‌توان هورمون‌ها را نیز مقصر دانست. کاهش سطح استروژن که پس از تولد کودک رخ می‌دهد باعث ریزش موقتی مو می‌شود. در طول یائسگی نیز ریزش مو رخ می‌دهد. استرس شدید همچون استرس‌های ناشی از طلاق یا مرگ یک عزیز نیز می‌تواند باعث ریزش مو شود. علاوه بر این، تغذیه نامناسب، کاهش وزن، جذب ناکافی پروتئین و اختلال‌های تغذیه‌ای می‌توانند موجب ریزش مو شوند. توصیه می‌شود که برای متوقف ساختن ریزش مو که با این موارد در ارتباط هستند به پزشک خود مراجعه کنید.

چرا موهای من می‌ریزند؟

مقصر دانستن داروهای تجویزی در ریزش مو

ریزش مو از عوارض جانبی بعضی از داروهای تجویزی است. از میان داروهایی که می‌توانند به‌طور بالقوه باعث ریزش مو شوند می‌توان به رقیق‌کننده‌های خون، مکمل‌های ویتامین A، بعضی از داروهای آرتروز، داروهای ضدافسردگی، داروهای نقرس، داروهای مشکلات قلبی مشخص، داروهای فشارخون قرص‌های ضدبارداری اشاره کرد. اگر یک داروی تجویزی باعث ریزش موی شما می‌شود، پزشک شما شاید بتواند یک داروی جایگزین را تجویز کند.

 

بیماری تیروئید می‌تواند باعث ریزش ناگهانی مو شود.

بیماری تیروئید از بیماری‌هایی است که ریزش مو یکی از علائم مرسوم آن است. بیماری تیروئید یک مشکل هورمونی است که در اثر آن بدن شما هورمون تیروئید بسیار کم یا بسیار زیاد تولید می‌کند. اگر هورمون تیروئید شما بیش‌ازحد فعال یا کمتر از حد فعال باشد، به‌مانند بیماری آلوپسی آره آتا دچار ریزش مو خواهید شد. خوشبختانه، درمان بیماری تیروئید می‌تواند از ریزش موی ناشی از بیماری تیروئید جلوگیری کند.

 

راهكارهای خانگی ریزش مو

چرا موهای من می‌ریزند؟

بیماری تیروئید می‌تواند باعث ریزش ناگهانی مو شود.‎

 

ریزش موی ناشی از بیهوشی عمومی و جراحی بزرگ موقتی است.

اگر یک جراحی بزرگ داشتید و حدودا سه ماه بعد ریزش موی شدید را تجربه کردید، این را باید گفت که دلیل این ریزش مو را می‌توان بیهوشی و خود جراحی دانست. این ریزش مو به این دلیل است که بیهوشی عمومی و جراحی بدن شما را تحت استرس فیزیکی قرار می‌دهد که همین امر چرخه زندگی موی سر شما را تغیر می‌دهد و چند ماه پس از جراحی ریزش موی شدید ظاهر می‌شود. باوجوداین، ریزش موی مربوط به جراحی بزرگ موقتی است و با گذشت زمان موی شما مجددا رشد می‌کند.

 

آیا کم‌خونی می‌تواند گیسوان شما را کم‌پشت کند؟

کم‌خونی فقر آهن یکی از مشکلات سلامتی است که ریزش مو از علائم مرسوم آن است. کم‌خونی فقر آهن یکی از کم‌خونی‌های مرسوم است که به دلیل کاهش سطوح آهن در بدن رخ می‌دهد. این کاهش سطوح آهن می‌تواند به دلیل تغذیه نامطلوب، کاهش خون یا مشکلات مربوط به جذب آهن باشد. تحقیقات نشان داده‌اند که سطوح پایین آهن باعث ریزش مو می‌شوند.

 

وسایل مخصوص مو می‌توانند باعث شکستگی مو شوند.

تمام انواع ریزش مو به دلیل ریزش کل دسته مو نیست. بعضی از انواع ریزش مو در حقیقت به دلیل آسیب‌های مو هستند که باعث شکسته شدن دسته‌های مو می‌شوند. بعضی از وسایل مخصوص مو که از گرما برای فرم دادن مو استفاده می‌کنند می‌توانند باعث آسیب به مو و شکستگی آن شوند که یک ظاهر طاس به سر می‌دهند.

چرا موهای من می‌ریزند؟

بعضی از وسایل مخصوص مو که باعث ریزش ناگهانی مو می‌شوند شامل سشوارها، اتو موهای مخصوص صاف کردن مو، اتو موهای مخصوص فر کردن مو و دیگر وسایلی هستند که از گرما برای فرم دادن مو استفاده می‌کنند. وقتی‌که این وسایل گرم را روی موهای خیس استفاده می‌کنید بیشترین آسیب را به موی خود می‌رسانید، چون این گرما آب موجود در موی شما را بخار می‌کند و موی شما را شکننده می‌کند.

 

ریزش موی مادران پس از تولد کودک آن‌ها موقتی است.

«چرا موهای من می‌ریزند؟» مرسوم‌ترین سوالی است که تازه مادرها از پزشک‌های خود می‌پرسند. در طول بارداری، اکثر مادرها موهای درخشان و سالمی دارند که پرپشت‌تر به نظر می‌آیند، چون موهای قدیمی‌تر آن‌ها ریزش نمی‌کنند. وقتی‌که پس از تولد سطوح استروژن کاهش می‌یابند، اکثر زن‌ها ریزش مو را تجربه می‌کنند. ریزش شدید حدودا سه ماه پس از تولد کودک رخ می‌دهد و کلا موقتی است. وقتی‌که سطوح استروژن به حالت تعادل می‌رسند، ریزش مو به‌سرعت طبیعی خود برمی‌گردد.

 

رژیم‌های غذایی ناسالم می‌توانند منجر به ریزش ناگهانی مو شوند.

وقتی‌که ویتامین‌ها، مواد معدنی و دیگر مواد مغذی موردنیاز خود را از طریق رژیم غذایی به دست نمی‌آورید، دچار ریزش مو می‌شوید. برای مثال، پروتئین خیلی کم در رژیم غذایی می‌تواند به موی سالم شما آسیب برساند و از توانایی بدن شما در پوست‌های بیرونی جدید مو جلوگیری کند. پس از دو یا سه ماه که از رژیم غذایی کم پروتئین گذشت چنین چیزی می‌تواند منجر به ریزش موی چشمگیر شود. رژیم‌های غذایی سفت‌وسخت که برای کاهش وزن مورداستفاده قرار می‌گیرند می‌توانند باعث ریزش موی چشمگیر شوند. این ریزش موی چشمگیر حدودا 3 ماه پس از کاهش وزن 15 پوندی یا بیشتر بدن رخ می‌دهد.

چرا موهای من می‌ریزند؟

ریزش مو یک اثر جانبی استرس است.

در بعضی از موارد، استرس روان‌شناختی شدید می‌تواند باعث ریزش مو شود. اگر رویدادی را تجربه کرده باشید که باعث استرس اساسی شده باشد، این امکان وجود دارد که پس از چند ماه با ریزش موی شدید مواجه شوید. ریزش موی ناشی از استرس معمولا موقتی است و حدود شش تا هشت ما پس از رویداد پراسترس می‌توانید انتظار توقف ریزش مو و رشد مجدد موی خود را داشته باشید.

 

تریکوتیلومانیا یک اختلال کنترل تکانه است.

تریکوتیلومانیا یک نوع از اختلال روانی است که معروف به اختلال کنترل تکانه است و بیشتر در میان نوجوان‌ها بخصوص دخترهای نوجوان دیده می‌شود. فرد مبتلابه تریکوتیلومانیا به‌طور غریزی و به‌طور مکرر موهای خودش را می‌کشد که منجر به ریزش چشمگیر مو می‌شود. افراد متریکوتیلومانیا این نیاز را در خود احساس می‌کنند که باید موهای پوست سر، ابروها، موهای بینی، مژه‌ها و موهای دیگر نقاط بدن خود را بکشند.

 

عفونت‌های قارچی باعث ریزش مو به‌صورت لکه می‌شوند.

در بعضی از موارد، یک عفونت پوست سر می‌تواند باعث ریزش مو شود. کچلی سر یک عفونت قارچی است که مخصوصا در کودکان مرسوم است. کچلی سر می‌تواند منجر به پوسته‌پوسته شدن سر یا ریزش مو شود که معمولا به‌صورت لکه ظاهر می‌شود. این عفونت قارچی را می‌توان با استفاده از داروی ضد قارچی درمان کرد و همین درمان می‌تواند ریزش مو را متوقف سازد.

چرا موهای من می‌ریزند؟

ریزش موی آقایان و راه های جلوگیری از آن

ریزش موی آقایان و راه های جلوگیری از آن

ریزش موی آقایان و راه های جلوگیری از آن

 

 

 

عوامل قوی در ریزش مو

یکی از عوامل ریزش مو بروز شوره روی سر است

 

تحقیقات موسسات آمریکایی نشان می دهند که دو سوم مردان با رسیدن به 35 سالگی دچار ریزش مو می شوند و متاسفانه در 50 سالگی حدود 85 درصد از مردان با این مشکل مواجه می شوند. هرچند ژنتیک نقش مهمی دارد، خوشبختانه هنوز راه هایی برای جلوگیری وجود دارد.

از سیگار و آفتاب دور باشید
عجیب نیست که سیگار و آفتاب برای بدن مضر هستند اما مساله این است که روز به روز آسیب های بیشتری از آن ها شناخته می شود. طبق آزمایش هایی که روی 66 مرد دوقلو انجام شد، پزشکان به این نتیجه رسیدند که ژنتیک نقش بسیار مهمی دارد اما مصرف سیگار و تماس زیاد با آفتاب نیز از عوامل قوی در ریزش مو هستند.

شوره سر
از دیگر عوامل ریزش مو بروز شوره روی سر است. متاسفانه هیچ راه درمانی قطعی برای آن وجود ندارد اما پزشکان برای کمتر کردن آن استفاده از شامپوهای قوی را توصیه می کنند.

کچلی ناگهانی مو

استرس می تواند باعث کچلی های موقت شود

 

تغذیه مناسب
یک حقیقت آشکار این است که مو برای سالم تر بودن و رشد کردن احتیاج به مواد مغذی دارد. اگر از شکر یا غذاهای سرخ شده زیاد استفاده می کنید، شانس کمی برای سالم بودن موهایتان دارید. محققان کشف کرده اند که آقایانی که فشار خون بالا دارند و میزان انسولین در خونشان زیاد است بیشتر و سریعتر به کچلی دچار می شوند.

کافئین
شاید تعجب کنید اما طبق تحقیقات اخیر، کافئین باعث رشد مو می شود. رسیدن کافئین به ریشه مو باعث می شود تا پیاز مو تشویق شود و مو سریعتر رشد کند. در آزمایش های انجام شده مشاهده شد که با مصرف کافئین رشد مو در حدود 40 درصد افزایش یافت اما متاسفانه کار با خوردن یک فنجان قهوه در روز حل نمی شود. برای رسیدن کافئین مناسب به مو حداقل روزی 60 لیوان قهوه لازم است که البته نوشیدن آن ممکن نیست. پس بهتر است از شامپوهایی استفاده کنید که دارای کافئین هستند.

استرس
استرس می تواند باعث کچلی های موقت شود که شناخته ترین نوع آن ریختن و کچلی ناگهانی مو در یک منطقه از سر است. با بالا رفتن بیش از اندازه استرس، سیستم ایمنی بدن ممکن است به ریشه مو حمله کند اما با کنترل کردن استرس دوباره مو در آن ناحیه رشد می کند.

ریزش موی آقایان و راه های جلوگیری از آن

ریزش موهای تان را با دمنوش سبوس برنج درمان کنید

ریزش موهای تان را با دمنوش سبوس برنج درمان کنید

ریزش موهای تان را با دمنوش سبوس برنج درمان کنید

 

 

 

ریزش مو

اگر می خواهید از ریزش موهای تان جلوگیری کنید بهتر است سبوس برنج را فراموش نکنید

ریزش موهای تان را با دمنوش سبوس برنج درمان کنید

ریزش مو یکی از مشکلاتی است که برای هر خانم و آقایی به شکل یک معضل بزرگ به وجود می آید. اگر می خواهید از ریزش موهای تان جلوگیری کرده و پوست تان را شفاف و زیبا کنید بهتر است سبوس برنج را فراموش نکنید

 

با سبوس برنج پوست تان را زیبا و از ریزش موهای تان جلوگیری کنید

وجود مقادیر قابل توجه ویتامین B در سبوس برنج روند سوخت و ساز سلول های زنده و فعال پیاز مو را تحریک می کند و در حفظ موها و جلوگیری از ریزش مو تأثیر زیادی دارد.

سبوس برنج پوسته قهوه ای رنگی است که برنج سفید را در بر گرفته است. این پوسته از طریق آسیاب ها و دستگاه های ساینده از برنج جدا می شود و برنج سفید به دست می آید. این غشای قهوه ای رنگ، سرشار از انواع ویتامین، مواد معدنی و پروتئین است.

ریزش موهای تان را با دمنوش سبوس برنج درمان کنید

با دمنوش سبوس برنج از ریزش موهای تان جلوگیری کنید

سبوس منبع غنی از ویتامین های گروه B است. این ویتامین ها، تأثیر متابولیکی مختلفی در سیستم اعصاب، سلول های خونی و عضلات دارد.به این منظور می توانید از دم کرده آن به جای چای، برای تقویت موها استفاده کنید. به این صورت که مقداری از سبوس را داخل آب

 

بجوشانید سپس سبوس داخل آن را جدا کنید و دور بریزید. اکنون می توانید جوشانده را به صورت چای مصرف کنید یا در هر غذای آبکی مثل سوپ بریزید و میل کنید.

ریزش موهای تان را با دمنوش سبوس برنج درمان کنید

جلوگیری از سفید شدن مو نیز یکی دیگر از خواص بی نظیر سبوس برنج است

برای سیاه شدن یا جلوگیری از سفیدی زودرس موهایتان روزانه نیم  سیر سبوس و لیمو عمانی را در کمی آب بجوشانید، صاف کنید و پس از دم کردن میل کنید.

 

با عصاره سبوس برنج پوست تان را شفاف کنید

یکی دیگر از فرآورده های سبوس برنج عصاره سبوس است که تأثیرات مختلفی روی پوست بدن دارد. عصاره سبوس برنج، رطوبت را در خود حفظ و پوست را روشن می کند و چین و چروک پوست را کاهش می دهد. همچنین اسیدهای چرب موجود در روغن سبوس برنج، به سلول های

 

شاخی و مرده سطح پوست متصل می شود و آنها را به آرامی از روی پوست برمی دارد. این امر باعث می شود پس از ماساژ ملایم صورت با روغن برنج، پوست شما کاملا صاف، نرم و براق شود.

 

با سبوس برنج پوست تان را لایه برداری کنید

از سبوس برنج به عنوان یک لایه بردار برای پوست های کثیف و جوش های ریز نیز می توانید استفاده کنید. یک قاشق غذاخوری سبوس، یک زرده تخم مرغ، کمی عسل و یک قاشق چای خوری شیر خشک را با هم مخلوط کنید به طوری که تا حد معینی رقیق شود. این خمیر را روی پوست

ریزش موهای تان را با دمنوش سبوس برنج درمان کنید

صورت قرار دهید به مدت 20 دقیقه به حال خود بگذارید و سپس از روی پوست جدا کنید.

نکته : در رابطه با سبوس برنج این نکته را نیز مد نظر داشته باشید، همان گونه که کاهش یا مصرف نکردن سبوس در سیستم گوارشی بدن اختلال ایجاد می کند، افراط و زیاده روی در مصرف سبوس نیز عوارضی همچون انسداد روده و اسهال به همراه دارد.