×
نمک دریا برای مو

نمک دریا برای مو

نمک دریا برای مو

داشتن موهایی پرپشت و زیبا دیگه یه رویا نیست !

آیا این اواخر موهای شما زیاد می ریزد؟ برای ریزش موهایتان روشهای متعددی را امتحان کردید و نتیجه نگرفتید؟

ابتدا باید علت های ریزش مو را بررسی کرد، سپس راه حل قطعی و مطمئنی برای آن پیدا کرد. ریزش مو در افراد می تواند دلایل و علتهای مختلفی داشته باشد مثلا عواملی از قبیل کمبود برخی ویتامین ها و املاح مورد نیاز بدن، زایمان، جراحی ها، کاهش شدید وزن، رژیم های غذایی، استرس و غیره بر ریزش مو تاثیر می گذارند. کمبود و از دست دادن برخی از املاح معدنی، ویتامین ها و ریز مغذی ها در بدن می توانند عامل ریزش مو باشند.

کمبود آهن در بدن یکی از علل ریزش مو می باشد به این علت که گلبولهای قرمز خون کاهش یافته و از آنجا که وظیفه آنها انتقال اکسیژن از خون به سلول ها می باشد اکسیژن کافی به بافت ها نمی رسد.

عوامل دیگری از قبیل عوامل فیزیولوژیکی نیز می توانند علل ریزش مو باشد. کم کاری غده تیروئید یکی از این عوامل است. افراد زیادی که بیشتر آنها زنان هستند دچار بیماری تیروئید هستند.

نمک دریا برای مو

هنگامی که بدن هورمون تیروئید را کم ترشح می کند، به اصطلاح کم کاری تیروئید گفته می شود.تیروئید هورمونی است که مسئول متابولیسم بدن، ضربان قلب و حالتهای روحی انسان است، کارهایی ازجمله مصرف اکسیژن بدن، رشد مو، پوست و ناخن ها می باشد.

روشهای متعددی جهت درمان ریزش مو ممکن است وجود داشته باشد. ولی کدام روش بهترین روش و قطعی ترین آنهاست؟  بهترین روش درمان آن، به دلیل نداشتن عوارض و خطرات برای سلامتی افراد روش های طبیعی و خانگی می باشد.

یکی از این روش ها استفاده از نمک دریایی سالم و بهداشتی می باشد. شاید این اواخر در مورد خواص و کاربردهای منحصر به فرد نمک دریایی زیاد شنیده باشید.

نمک دریا برای مو

برای جلوگیری از ریزش مو به چند روش می توان از نمک دریایی استفاده کرد.

  • مصرف خوراکی
  • اسپری نمک دریایی با آب بر روی موهای سر
  • مخلوط نمک دریایی با شامپو های غیر شیمیایی

مصرف خوراکی:

نمک دریایی دارای خواص بسیاری است. از جمله این خواص می توان به رشد و تقویت موها اشاره کرد. کسانی که دچار ریزش مو شده اند و دنبال راهی موثر برای جلوگیری از ریزش موهای خود می گردند، بهترین راه استفاده از نمک دریایی می باشد. در این مطلب به تقویت و رشد مو با استفاده از نمک دریایی پرداخته ایم.

نمک دریا برای مو

۳ ماده اصلی برای جلوگیری از ریزش مو

  • آهن
  • روی
  • منیزیم

دریافت کم املاحی مانند گوگرد، منیزیم، روی و برخی از ویتامین های گروه B باعث ریزش مو می شود.

کمبود آهن می تواند عامل اصلی ریزش مو به ویژه در زنان باشد و بر این اساس حصول اطمینان از دریافت کافی این ماده مغذی در رژیم غذایی مهم است. از آنجایی که نمک دریایی منبع مهمی برای دریافت آهن است می تواند در رشد مو بسیار موثر باشد.

فلز روی جزو آن دسته از املاحی می باشد که کمبود آن در بدن باعث طاسی، ریزش و سفید شده زودرس موها می شود. نمک دریایی منبع مهم دردریافت روی می باشد.

منیزیم نیز به نوبه خود تاثیر به سزایی در رشد و سلامت مو دارد. در پی یک آزمایشی که در یکی از آزمایشگاههای دانشگاه کالیفرنیا آمریکا انجام شد، محققان به این نتیجه دست یافتند که دریافت کم منیزیم در موش های آزمایشگاهی منجر به ریزش شدید مو در آنها شد.

نمک دریایی اکسیر تنها و اولین نمک دریایی موجود در بازار است که دارای این املاح و عناصر ضروری برای سلامت و رشد موها می باشد.

روش اسپری آب و نمک دریایی بر روی مو

دو قاشق نمک دریا را در یک لیوان آب حل کنید سپس آنرا به کمک یک آبپاش روی سر خود (ریشه مو) اسپری کنید. بعد از ۵ دقیقه آنرا با آب بشویید. دو بار در هفته این کار را انجام دهید. نمک دریا به مرور باعث ضخیم شدن مو و قوی شدن ریشه مو می شود.

نمک دریا برای مو

روش ترکیب نمک دریایی با شامپو

در این روش دو قاشق غذا خوری درون شامپو بریزید و هر بار از آن استفاده نمایید. بعد از ۵ دقیقه با آب بشویید.

نمک دریای سلتی (واقع در اقیانوس اطلس) به شکل متفاوتی برداشت و با روش مرسوم در آن منطقه استفاده می‌شود. در این روش نمک با دست و ابزارهای چوبی جمع‌آوری می‌شود. این نمک فاقد مواد شیمیایی مضر و افزودنی‌هایی است که معمولا برای جلوگیری از جمع‌شدن، به نمک تصفیه‌شده اضافه می‌شود.

جلوگیری از ریزش مو با نمک دریایی

یکی از ویژگی‌های کمتر شناخته‌شده‌ی نمک دریایی، تحریک رشد مو است. ماساژ با نمک دریایی به بهبود گردش خون کمک می‌کند و فولیکول مو را تقویت خواهد کرد و موجب جلوگیری از ریزش مو خواهد شد.

تسکین گرفتگی عضلات

نمک دریایی در تسکین گرفتگی عضلات مفید است و به تقویت نیروی عضلات کمک می‌کند. موادمعدنیِ ضروری مانند منیزیم و پتاسیم توانایی درمانی و جوان‌سازی دارد که نمک دریایی را به یک درمانگر طبیعی برای درد تبدیل می‌کند. اثر اسمزی که توسط مواد حل‌شده در حمام نمک وجود دارد از تجمع سموم در بدن جلوگیری می‌کند. این ویژگی سبب می‌شود که هرنوع سفتی و ناراحتی که درنتیجه‌ی خستگی و کشش عضلات ایجاد می‌شود تسکین یابد.

مراقبت از چشم

محلول نمک دریایی در مراقبت از چشم و رفع پفِ دور چشم‌های خسته به شما کمک می‌کند. کمپرس نمک دریایی در کاهش سیاهی دور چشم و بخش‌های افتاده‌ی زیر چشم نقش دارد. علاوه‌براین برای آرامش‌بخشی و تسکین استرس مؤثر است.

ویژگی درمانی و پاک‌سازی

انرژی الکترومغناطیسی موجود در اطراف بدن‌ ما تمایل دارد تا انرژی‌های منفی و آلودگی‌های محیط را به خود جذب کند. این انرژی‌ها می‌تواند در سلامتی و تندرستی بعضی افراد تأثیر بگذارد. این باور وجود دارد که حمام غنی از نمک دریایی خصوصیت پاک‌سازی دارد. نمک دریایی این نوع انرژی‌ها را به خود جذب می‌کند و سبب رهایی بدن از این مواد می‌شود.

نمک دریا برای مو

مراقبت از پوست

از زمان‌های گذشته موادمعدنی موجود در نمک دریای مرده (منطقه‌ای در غرب اردن) به‌دلیل خاصیت جوانسازی پوست مورد استقبال قرار گرفته است. شست‌وشو با محلول نمک دریایی به حفظ رطوبت پوست و بازسازی آن کمک می‌کند. همچنین حمام نمک دریای مرده عملکرد پوست را بهبود می‌بخشد و در از بین بردن التهابات و ناهمواری‌های سطح پوست مؤثر است. مطالعات نشان می‌دهد که این ویژگیِ ضدالتهابی، به‌دلیل وجود مقدار زیاد منگنز در نمک دریای مرده ایجاد می‌شود. همچنین با خارج کردن سموم از منافذ پوست به سم زدایی بدن کمک می‌کند. علاوه‌براین نمک دریایی به بهبود گردش خون کمک می‌کند.

سلامت دهان

نمک دریایی دارای فلوراید است که برای تقویت سلامت دندان بسیار مناسب است. فلوراید از دندان‌ها دربرابر آسیب اسیدی حفاظت می‌کند و در جلوگیری از گسترش پوسیدگی و خرابی دندان مؤثر است. شست‌وشو و غرغره‌ی منظم با آب‌نمک دریاییِ ولرم به تسکین زخم‌های دهانی، خونریزی لثه، زخم‌ها و نیز تسکین گلودرد کمک می‌کند.

نمک دریا برای مو

رهایی از آرتریت‌روماتوئید (روماتیسم مفصلی)

تأثیر نمک دریایی به‌عنوان یک روش درمانی برای رهایی از رنج در بیماران مبتلا به آرتریت‌روماتوئید اثبات شده است. مطالعات به‌روشنی نشان می‌دهد که حمام حاوی نمک دریا خاصیت ضدالتهابی دارد و درمقایسه با حمام سدیم کلرید معمولی، نمک دریایی به بهبود علائم بعضی از بیماری‌ها کمک می‌کند.

تقویت لایه‌برداری

نمک دریایی استفاده‌ی دیگری برای تولید لوازم آرایشی و بهداشتی دارد و در محصولات تمییزکننده و مراقبتی پوست مانند ضدعرق‌ها استفاده می‌شود. لایه برداری پوست با نمک دریایی به ازبین بردن بخش‌های مرده‌ی پوست، روشن شدن پوست، تقویت گردش خون عمومی و افزایش بازسازی پوست کمک می‌کند. برخلاف قرص نمک، ساختار نمک دریا در نرم کردن و پاکسازی پوست عملکرد خوبی دارد. همچنین در بیمارانی که از فشار خون پایین، صرع، گردش خون ضعیف و خستگی کلی بدن رنج می‌برند، درمان موضعی با نمک دریایی توصیه می‌شود. زیرا نمک دریایی گردش خون بدن را تقویت می‌کند.

نمک دریا برای مو

کاهش خطر آرتروز

مطالعات نشان می‌دهد افرادی که از آرتروز زانو رنج می‌برند، بعد از استفاده از بالنوتراپی با نمک دریا وضعیت بهتری خواهند داشت. علاوه‌براین این گروه از بیماران، برخلاف افرادی که از حمام نمک سدیم کلرید معمولی استفاده کرده بودند، توانستند حتی بعد از چند هفته علائم بهبودی را حفظ کنند.

درمان سینوزیت

محققان دریافتند که استفاده از محلول نمک دریایی می‌تواند برای درمان سینوزیت مؤثر باشد. مطالعات نشان می‌دهد که سرُم و اسپری‌های بینی که محتوی نمک دریایی هستند، درمقایسه با نمونه‌هایی که محلول نمک هایپرتونیک دارند، علائم را بهتر تسکین می‌دهد. اثرات ضدالتهابی نمک دریایی، آن را به یک جایگزین طبیعی و سالم برای درمان حساسیت‌های بینی و سایر اختلالات تنفسی تبدیل کرده است. درمقایسه، استروئید‌های بینی اثرات جانبی خاصی مانند التهاب دارد که می‌تواند سبب ترشح مخاط شود. همچنین موادمعدنی موجود در نمک دریایی به تسکین ورم و احتقان کمک می‌کند

نمک دریا برای مو

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *